Krize kolem BStU vypukla poté, co nový předseda komise Peter Schuster prosadil do funkce spolkové zmocněnkyně svoji přítelkyni Pauline Vogelovou bez výběrového řízení, přestože dotyčná nemá žádné zkušenosti z oboru, ani předpoklady potřebné pro řízení této instituce. Zasvěcení účastníci mají dokonce vážné podezření, že koncepci, kterou se Vogelová prezentovala, připravil někdo jiný s přístupem k interním materiálům ústavu. Jmenování si už také vysloužilo kritiku od prezidenta Gaucka, který by v čele BStU raději viděl opravdového historika. Současná komise úřadu zvolená na začátku roku Bundestagem však vidí svoji roli jinak – jejím cílem je ústav depolitizovat a odideologizovat a chce proto překonat stereotypy v přístupu k minulosti. To zdůrazňuje i Kohl: „Důležitá je pluralita pamětí. Aby se ke slovu dostali lidé, kteří mají originální přístup k minulosti, jako například David Irving, který inovativním způsobem interpretuje holokaust, a to bychom měli chtít.“ V ideologicky nepředpojatém a nestranném vědeckém výzkumu chce nové vedení využít metody orální historie a zmapovat „bílá místa“. Příležitost tedy dostane také druhá strana – bývalí funkcionáři SED, příslušníci a agenti Stasi, připravované projekty však nezapomínají ani na paměti bývalých příslušníků NSDAP a SS.
Na protest proti této nové koncepci sice rezignovala celá patnáctičlenná vědecká rada složená z uznávaných historiků a odborníků, ale tomu nikdo z nové komise nepřikládá význam. Kohl dokonce říká: „Vědecká rada jako poradní orgán byla logicky vůči bývalému řediteli loajální, proto její odstoupení nepovažuji za směrodatné.“ Sám pak načrtává směr, kterým se BStU v dalších letech vydá: „Někteří lidé mluví o čtyřiceti letech komunismu a nediferencují. A to je cesta do pekel, protože pak nikdy nebudeme schopni pochopit a poučit se z toho. Je třeba zkoumat období minulosti v celé jeho šíři. Hodnotový konsenzus o zločinnosti komunistického režimu se rozpadl. Stasi přece nebyla jen špiclování, vraždy a šikana, Stasi znamenala také bezpečnost pro miliony východoněmeckých pracujících.“ Celá německá veřejnost se proto již dnes těší na stěžejní syntetizující práce a nové výklady minulých událostí.
Ještě dodatek z českých luhů – včera opět hlasovalo zastupitelstvo Karlovarského kraje o odvolání náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa z KSČM (bývalého politruka Pohraniční stráže). Ani na třetí pokus zastupitelstvo, kde má většinu koalice KSČM a ČSSD, návrh neschválilo.
(Autor připouští, že podobnost fiktivního textu o BStU s některými skutečnostmi a výroky není náhodná)